Leczenie dysfunkcji stawów s-ż

 

 

Staw skroniowo-żuchwowy łączy żuchwę z kością skroniową. Pomiędzy obiema kośćmi znajduje się krążek stawowy, który idealnie je do siebie dopasowuje. Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w naszym organizmie. 

Ze stawem powiązanych jest szereg mięśni, więzadeł, nerwów oraz naczyń krwionośnych mających wpływ na nasze zdrowie. Prawidłowe działanie stawu jest podstawą fizjologii narządu żucia. Stawów skroniowo-żuchwowych używamy na co dzień: podczas mowy, śpiewania, jedzenia, żucia gumy.
Zaburzenie, jakim jest dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych oznacza nieprawidłowe działanie przegubu łączącego szczękę górną i dolną. Przegub ten łączy obie szczęki pozwalając im poruszać się w górę, dół i na boki. Każdy problem związany z nieprawidłowym działaniem stawów skroniowo-żuchwowych, taki jak uczucie bólu, trzaskanie podczas otwierania ust (ziewaniu), lub zablokowanie żuchwy świadczą o ich zaburzeniach.

1.Podczas pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym, lekarz przeprowadza wywiad oraz wykonuje badanie manualne mięśni głowy i szyi, stawów skroniowo-żuchwowych, jak również torebek stawowych. Ocenia także funkcję języka, uzębienia oraz sprawdza, czy zęby górne i dolne prawidłowo się stykają (okluzja). Lekarz określa przyczynę bólów głowy, twarzy i pleców oraz diagnozuje trzaski w stawach skroniowo-żuchwowych.

2.Po wstępnej diagnostyce lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu badań dodatkowych, jak np. tomografii stawów skroniowo-żuchwowych, rezonansu głowy, kręgosłupa, które umożliwią opracowanie szczegółowego planu leczenia.

3.Lekarz na podstawie wyników i przeprowadzonego wywiadu, dokładnie diagnozuje oraz proponuje pacjentowi plan leczenia stawów skroniowo-żuchwowych. Zaleca fizjoterapię w celu rozluźnienia stawów i poprawy elastyczności mięśni, uczy pacjenta samodzielnie wykonywać ćwiczenia. Kieruje na leczenie do innych specjalistów stomatologów, ponieważ leczenie stawów skroniowo-żuchwowych bardzo często jest połączone z leczeniem ortodontycznym i protetycznym (np. podniesienie zwarcia).